Двигун

Двигун, безумовно, є найголовнішим складником будь-якого автомобіля, джерелом рушійної сили, а також електроенергії для численних споживачів. Зазвичай все, що потрібно від водія для тривалої і безвідмовної роботи двигуна, – це дотримуватись міжсервісних інтервалів заміни мастила і фільтрувальних елементів. Міжсервісні інтервали для певної моделі автомобіля і двигуна можуть відрізнятися в діапазоні від 5000–7000 тис. км до 15 000–20 000 тис. км і можуть змінюватися залежно від умов експлуатації автомобіля. Міжсервісні інтервали завжди зазначені в посібнику користувача автомобіля.

Більшість параметрів двигуна контролює електроніка. За будь-яких відхилень від нормальних параметрів роботи певної його системи електронні помічники негайно повідомлять водія. У разі виникнення несправностей двигуна на панелі приладів загориться так званий «check engine» індикатор. Залежно від типу і складності несправності електроніка або деталізує причину (якщо в блоці самодіагностики є така можливість), або припинить роботу двигуна чи тимчасово знизить його потужність, щоб запобігти більш серйозним пошкодженням.

Можливі варіанти піктограми «check engine» на панелі приладів

Якщо ви помітили, що такий індикатор загорівся на панелі приладів, його ні в якому разі не можна ігнорувати. Потрібно якнайшвидше звернутися до найближчого сервісного центру для проведення діагностики та виявлення причини несправності.

Сучасні двигуни майже не потребують прогріву в холодну пору року. Достатньо декількох хвилин роботи на обертах холостого ходу після запуску і можна починати рух. Проте не варто перевантажувати двигун одразу ж після початку руху. Якщо двигун запустився за температури нижче 0° С без видимих зусиль і працює рівно і стабільно, сміливо рушайте в дорогу вже через декілька хвилин. Під час руху він прогріється значно швидше.