Автомобіль на газовому пальному

Через постійне подорожчання пального все більше автомобілістів переводять свої автомобілі на скраплений природний газ (пропан-бутанову суміш). Метанові установки більш складні, а заправних станцій значно менше через більш жорсткі вимоги до зберігання метану. Тому він менш поширений і використовується переважно на вантажних автомобілях.

Експлуатація автомобіля на газовому пальному майже нічим не відрізняється від роботи на бензині, і не потребує від водія додаткових технічних навичок. Проте є декілька особливостей, які корисно знати водієві автомобіля, що працює на газовому пальному.

Коли автомобіль переводять на роботу на газовому пальному, у ньому встановлюють окрему систему подачі газу зі своїми магістралями і форсунками. Через це штатні бензинові форсунки не промиваються постійно пальним, оскільки відключаються під час роботи газового контуру. Із часом це призводить до перебоїв у роботі двигуна на бензині. Щоб запобігти цьому, потрібно зменшити міжсервісний інтервал промивки бензинових форсунок двигуна. Це дасть змогу зберегти їхню продуктивність. При експлуатації автомобіля на газовому пальному фахівці рекомендують періодично (раз на 3–4 тис. км) примусово перевести систему в бензиновий режим і проїхати 100–150 км. Таким чином бензинові форсунки промиються у штатному режимі.

Ця процедура полегшить у майбутньому пуск двигуна на бензині. Адже автомобіль на газовому пальному в будь-якому разі запускається на бензині і тільки після досягнення оптимальної для випаровування газу температури переключається на газове пальне. Також у більшості систем є можливість аварійно запустити двигун одразу на газовому пальному. Для цього необхідно перед запуском двигуна затиснути кнопку перемикання режимів на газовому датчику і тримати її, доки двигун не запуститься. Проте не варто зловживати цією опцією. Вона призначена лише для тих випадків, коли бензин закінчився або виникли несправності в системі подачі пального і потрібно доїхати до станції технічного обслуговування або заправної станції.

Варто пам’ятати, що система газобалонного обладнання також потребує періодичного обслуговування та корегування параметрів її роботи. Отже, потрібно проводити її обслуговування не рідше, ніж основне поточне технічне обслуговування автомобіля.