Турбонаддув

Встановлення турбонагнітача – дуже поширений серед сучасних виробників спосіб підвищити потужність автомобіля. Більше того, це дає можливість розширити лінійку запропонованих комплектації та потужностей одного й того самого двигуна, просто корегуючи налаштування системи турбонаддуву у впорскування.

Під час експлуатації автомобіля з двигуном, обладнаним турбонагнітачем, водію варто пам’ятати, що максимальний крутний момент, а отже і максимальну динаміку розгону, такий двигун здатен продукувати в невеликому діапазоні обертів колінчастого вала – від 2500 до 4000 тис. обертів на хвилину. Тому, щоб отримати найкращі динамічні характеристики, оберти двигуна слід підтримувати в зазначеному діапазоні на будь-якій передачі. Проте виробники все більше удосконалюють конструкцію турбокомпресорів, що встановлюють на сучасні двигуни. Тому багато двигунів, що зараз представлені на ринку, вже не мають такої вираженої проблеми (так званих «турбоїв»), наведеної вище.

Важлива і чи не єдина порада водію під час експлуатації автомобіля з двигуном, що обладнаний турбокомпресором, – це не вимикати запалювання одразу після закінчення поїздки. Після динамічної їзди, коли двигун деякий час працював у режимі підвищеного навантаження, слід дати двигуну попрацювати 2–3 хвилини на холостих обертах. Це дасть можливість поступово знизити температуру турбокомпресора і запобігти температурній деформації, пошкодженню його деталей у разі швидкого зниження температури після зупинки двигуна.