Рульове керування

Рульове керування – чи не найважливіша система в автомобілі, тому що саме вона дає змогу водію обирати напрямок руху автомобіля, а також за необхідності уникати перешкоди на дорозі. Більшість сучасних автомобілів оснащують підсилювальними системами. Ці системи зменшують зусилля, яке необхідно докласти, щоб повернути рульове колесо. Це суттєво спрощує процес керування. Несправності, пов’язані з системою рульового керування, можна умовно поділити на дві групи:
- несправності системи підсилення рульового керування;
- механічні несправності вузлів системи рульового керування, що безпосередньо взаємодіють із керованими колесами і передають на них поворотне зусилля.

Першу групу несправностей зазвичай контролює електроніка і в разі виникнення несправностей сигналізує про це водію відповідною аварійною піктограмою на панелі приладів.

Індикатор несправності підсилювача рульового керування

Залежно від типу підсилювача (гідравлічний, електричний, комбінований) причини несправності можуть бути різні:
- падіння рівня робочої рідини в системі гідропідсилювача;
- вихід з ладу електросервоприводу у випадку електричної системи підсилення.

Для водія, незалежно від типу системи, ознаками несправності будуть різка зміна зусилля на рульове колесо, сторонні звуки з підкапотного простору, що супроводжують обертання рульового колеса. У випадку виникнення таких несправностей, необхідно якнайшвидше звернутися до спеціалістів станцій технічного обслуговування, оскільки ремонт можливий тільки в умовах СТО.

Несправності механічної групи характеризує стукіт у зоні передньої підвіски, тому їх легко сплутати з несправностями власне підвіски. Електроніка не має змоги контролювати цей тип несправностей, тому варто зробити діагностику ходової частини, якщо стукіт у ходовій частині чутно з передньої частини автомобіля. У будь-якому разі система рульового керування критично важлива для безпеки пересування і будь-які несправності, пов’язані з нею, необхідно негайно усувати.