Гальмівна система

Якщо об’їхати перешкоду неможливо – єдиний вихід вчасно і ефективно зупинити автомобіль. Саме тут на допомогу і приходить гальмівна система. Але просто заблокувати обертання коліс – не найефективніший спосіб зупинити автомобіль. Важливо правильно розподілити зусилля між гальмівними механізмами і контролювати обертання кожного з коліс окремо. Тому в конструкцію сучасних гальмівних систем додано багато датчиків, що стежать за частотою обертання кожного з коліс, а також виконуючих пристроїв, що можуть змінювати зусилля гальмування на окремому колесі в широких межах. Всі ці електронні помічники є елементами двох систем безпеки:
- антиблокувальної системи гальм (ABS);
- системи контролю тяги (має різні абревіатури в різних виробників, найпоширенішою є ESP).

ABS призначена для протидії блокуванню коліс у випадку інтенсивного гальмування. Її виконуючі пристрої циклічно змінюють тиск у гальмівній системі, тим самим підтримуючи колеса на межі блокування, але не допускаючи його. Це дає змогу максимально ефективно зупинити автомобіль. Найпоширеніша несправність системи ABS – вихід з ладу одного або декількох датчиків, що контролюють частоту обертання коліс автомобіля. Система контролю сповістить водія про несправність спеціальним індикатором на панелі приладів, а також тимчасово відключить всю систему ABS.

Індикатор несправності системи ABS

Датчик частоти обертання, що вийшов з ладу, необхідно замінити для відновлення роботи системи ABS.

Система ESP складніша за ABS і зустрічається рідше. Її призначення – контролювати пробуксовування коліс під час розгону, тим самими забезпечуючи стабільність та керованість. Також за допомогою цієї системи часто реалізовують імітацію роботи міжколісного диференціала. Система порівнює частоту обертання коліс на одній осі і, якщо одне обертається значно швидше за інше, колесо з більшою частотою обертання пригальмовується. Таким чином крутний момент передається на колесо з кращим зчепленням з дорогою. Така схема часто використовується на автомобілях класу SUV без можливості блокування у міжколісному диференціалі для його імітації та підвищення прохідності. Данні про частоти обертання коліс система ESP зазвичай отримує від датчиків ABS. Окрім гальмівних механізмів, ESP також має змогу впливати на тягу двигуна, зменшуючи за необхідності його оберти. Тому в деяких випадках, коли потрібно отримати максимальну і гарантовану віддачу від двигуна, доречно її вимикати. Наприклад, для подолання складних піщаних або снігових ділянок з ходу. Проте це допускається тільки в тому випадку, якщо водій має необхідні для таких дорожніх умов навички і усвідомлює, що вся відповідальність за поведінку автомобіля покладається на нього.

Індикатор відключеної системи ESP

Водій також отримує допомогу в контролі за зношенням гальмових колодок. Це може бути реалізовано за допомогою електричного датчика на колодках і індикатора на панелі приладів або за простою механічною схемою, коли по досягненню критичного зносу, гальмові колодки під час гальмування будуть створювати характерний звук. Це має привернути увагу водія до цього вузла та стати сигналом до заміни гальмових колодок на нові.

Індикатор зношення гальмових колодок

На останок кілька корисних порад щодо повсякденної експлуатації гальмівної системи в автомобілі:
- нестандартні відчуття на педалі гальма одразу мають насторожити водія. Такими можуть бути раптове збільшення або зменшення зусилля натискання. Провали педалі або надто пружний відгук на натискання. Пульсація під час натискання і рівномірного утримання (не плутати з пульсацією під час роботи системи ABS);
- уникайте потрапляння у воду після інтенсивного гальмування. Це може призвести до деформації гальмових дисків і їх заміни або ремонту;
- користуйтесь стоянковою гальмівною системою на парковці, особливо на автомобілях з автоматичною трансмісією;
- змінюйте гальмівну рідину в автомобілі згідно з рекомендаціями виробника, але не рідше ніж раз на 3–5 років.