Електрообладнання

Електрична та електронна системи є чи не найбільшими та найскладнішими системами сучасного автомобіля. Електронні модулі є в усіх системах автомобіля. Вони контролюють стан вузлів та агрегатів автомобіля, керують цими вузлами. Електронні компоненти є складниками систем активної та пасивної безпеки. І, звісно, комфорт пасажирів та інформаційно-розважальні функції також покладені на електронні компоненти. Окремо можна виділити електромобілі, що стрімко розвиваються, як тип транспортних засобів.

Виокремимо декілька основних груп електронних систем:
- системи, що відповідають за продукування електричного струму;
- керуючі та контрольні системи, що відповідають за роботу більшості вузлів та агрегатів автомобіля;
- система запуску двигуна;
- системи активної та пасивної безпеки;
- система освітлення;
- інформаційно-розважальні системи.

Продукування електричного струму в автомобілі покладено на генератор. Безперебійна робота цього вузла є запорукою безвідмовної роботи всіх інших електричних та електронних систем автомобіля. Про вихід з ладу генератора зазвичай сигналізує контрольний індикатор на панелі приладів.

Індикатор несправності системи продукування електричного струму на панелі приладів

Проте є ситуації, коли електроніка не може зафіксувати наявність проблеми з генератором в автомобілі. Тоді сигналом того, що з генератором не все в порядку, може бути пульсуюче світло головних фар автомобіля, тобто періодична зміна його яскравості. Також важливо дотримуватися міжсервісних інтервалів заміни ременя привода генератора. Надмірне зношення ременя може призвести до його обриву і, як наслідок, припинення постачання електричного струму до споживачів. У цій ситуації система перейде до споживання струму від акумуляторної батареї, а її ємність обмежена.

Уся контрольно-керуюча електроніка автомобіля – це розгалужена система датчиків, виконуючих пристроїв та електронних блоків керування, що відповідає за роботу всіх систем двигуна і трансмісії. Зазвичай всі елементи цієї системи мають алгоритми самодіагностики і можуть попереджати водія про несправності за допомогою сервісних індикаторів на панелі приладів. Кількість і типи індикаторів дуже різноманітні залежно від автомобіля. Принципи їх роботи завжди описані в посібнику користувача і їх попередження не варто ігнорувати.

Можливі піктограми сервісних індикаторів на панелі приладів

Ключовим елементом системи запуску двигуна безумовно є стартер. Основною ознакою його несправності є сторонні звуки під час запуску або відсутність реакції на повертання ключа запалювання у положення «запуск» чи після натискання кнопки пуску двигуна.

Важливою умовою безперебійної роботи системи запуску двигуна також є справна і повністю заряджена акумуляторна батарея (АКБ). Термін служби АКБ на сучасних автомобілях становить 3–5 років. Варто знати, що експлуатація автомобіля в режимі частих коротких поїздок з великою кількістю циклів перезапуску двигуна негативно впливає на рівень заряду АКБ. У такому режимі експлуатації слід періодично здійснювати більш тривалі безперервні поїздки або час від часу звертатися на сервісну станцію для дозарядки АКБ. Також не варто використовувати стартер на одній безперервній сесії довше 7–10 секунд. Це спричинює довготривале критичне навантаження і на стартер, і на АКБ, і може призвести до виходу з ладу одного з цих вузлів. Зазвичай неможливість запуску двигуна менше, ніж за 4–5 секунд безперервного обертання стартера свідчить про проблеми з системами запалювання або сумішоутворення. У такому випадку потрібно приділити увагу саме ним, щоб запобігти виходу за ладу системи запуску двигуна.

До систем активної та пасивної безпеки належать подушки безпеки, натягувачі ременів, системи контролю «сліпих зон», утримання в полосі руху, підтримання безпечної дистанції, антиблокувальні системи гальм, системи курсової стабілізації та багато інших. Єдине, що необхідно відмітити, – не варто ігнорувати повідомлення цих систем, адже вони покликані зберегти ваше життя та зробити поїздку максимально безпечною.

Також варто зазначити, що існують ситуації та дорожні умови, у яких при вимкненні деяких систем стабілізації та контролю тяги можна отримати більш ефективне керування автомобілем. Проте це можна робити лише за наявності достатнього досвіду керування і навичок, відповідних таким дорожнім умовам.

Експлуатація системи освітлення не потребує від водія особливих навичок. У багатьох автомобілях керування світлом максимально автоматизовано за допомогою датчика освітлення. А в деяких – навіть перемикання з дальнього на ближнє світло, і навпаки, в режимі траси також виконує електроніка. Єдиною несправністю цієї системи може бути вихід з ладу джерела світла в передній або задній фарі, габаритних вогнях, покажчиках стоп-сигнала або повороту. Про таку несправність електроніка повідомить водія відповідним індикатором на панелі приладів.

Індикатор несправності системи освітлення

Інформаційно-розважальний тип електронних систем не має ніяких особливостей під час експлуатації. Єдине, що варто зауважити, – не слід надмірно відволікатися на взаємодію з цією системою під час керування автомобілем. Це може спричинити дорожньо-транспортну пригоду.